ODWIEDZINY W RADOMSKIEJ "ELEKTROWNI"

OD MALEWICZA DO STRZEMIŃSKIEGO

SPOTKANIE Z AWANGARDĄ

Dnia 15.09.2017r. razem z klasą udaliśmy się do 
"Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia" w Radomiu, aby podziwiać wystawę pt. "Od Malewicza do Strzemińskiego".
Wystawa, której kuratorem jest dr Janusz Zagrodzki, jest organizowana w ramach ogólnopolskich obchodów Roku Awangardy, upamiętniających setną rocznicę pierwszego wystąpienia na ziemiach polskich artystów tej formacji.
Od 1 września do 29 października 2017 roku w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu możemy podziwiać około 120 prac, głównie ze zbiorów prywatnych.


Ekspozycja, którą oglądaliśmy składała się z trzech głównych zespołów dzieł. 

Pierwszy z nich to prace artystów awangardy, m.in. jednego z najbardziej wpływowych twórców XX wieku Kazimierza Malewicza - autora suprematyzmu, Władysława Strzemińskiego – twórcy unizmu czy wybitnej rzeźbiarki Katarzyny Kobro.


Drugi zespół przedstawiał dorobek wybranych artystów rozwijających awangardowe założenia w okresie powojennym, m.in. Henryka Stażewskiego i Stefana Gierowskiego.


Ostatni natomiast prace współczesnych artystów, którzy ukazują znaczenie awangardowej spuścizny dla współczesnej kultury.


Dzięki tej wystawie poznałam nie tylko sztukę, jaką jest "awangarda", ale także dowiedziałam się jak myśli się "awangardowo" oraz jak czuje się "awangardowo". Te doświadczenia pozostaną ze mną jeszcze przez długi czas.

Przedstawiam wam teraz dwie prace, które szczególnie zwróciły moją uwagę.

Kazimierz Malewicz,
 Czarny Kwadrat, 1943

Władysław Strzemiński,
Okno, 1948


Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat wystawy jak i samej "Elektrowni" zapraszam na ich stronę.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

CYKL KSIĄŻEK "MISJA 100"

WIĘZIEŃ LABIRYNTU: LEK NA ŚMIERĆ - FILM